Zleceniodawco, nie daj się omamić

14 lutego 2018

Wydajność instalacji tryskaczowych: zleceniodawcy podczas projektowania i realizacji instalacji tryskaczowych w zbyt dużym stopniu dają się prowadzić za rękę przedsiębiorstwom instalacyjnym. nie żeby instalatorzy świadomie starali się ich zdezorientować, mówi Ruud Schneider (Riskonet). „Trzeba sobie dobrze uświadomić, że dla instalatora istnieją także inne interesy poza dostarczeniem jak najbardziej wydajnej instalacji. Pozwól niezależnej trzeciej stronie na spisanie specyfikacji i kontrolę wykonania w interesie jakości i wydajności”, zaleca Jan.

PROFIL

Jan Jongenelen, konsultant ds. ochrony przeciwpożarowej w Riskonet, ma kilkadziesiąt lat doświadczenia w projektowaniu, sporządzaniu rysunków, inżynierii, realizacji i kontroli instalacji tryskaczowych. „Miałem okazję pracować dla doradców budowlanych, ale też dla przedsiębiorstw instalacyjnych. Stąd bardzo dobrze znam rozważania i praktykę, jeśli chodzi o powstawanie instalacji tryskaczowych".

 

„Jako ekspert w czasie mojej 30-letniej kariery widziałem i oceniałem niezliczone instalacje. Zauważyłem przy tym, że może istnieć ogromna różnica pomiędzy instalacją, która »działa«, a instalacją, która jest rzeczywiście efektywna i wydajna, którą można odpowiednio konserwować oraz która przynosi zleceniodawcy korzystny »Total Cost of Ownership« (całkowity koszt posiadania), TCO.

W czasie kontroli napotkałem sytuacje w pompowniach instalacji tryskaczowych, których nie określiłbym raczej jako wydajne czy łatwe w konserwacji. Strasznie się wściekałem na pompownie, w których kluczowe części były niemal niedostępne dla monterów zajmujących się konserwacją. Monterzy w takich sytuacjach pół dnia spędzają na konserwacji, która normalnie powinna zajmować godzinę, ze wszystkimi związanymi z tym kosztami.

Mam tu na myśli na przykład przewód ssawny pompy, który znajduje się wysoko w pompowni, ponieważ sama pompa znajduje się na ogromnej, betonowej podstawie. Podstawa ta jest niezbędna, ale sprawia ona, że przewód ssawny biegnie na takiej wysokości, że nie można ani przejść pod nim, ani nad nim. Serwisanci podczas konserwacji zmuszeni są wtedy do nieustannego okrążania pompy, co może kosztować ich wiele czasu. Czasami doradzałem lepsze rozwiązania, które zakładały osadzenie podstawy w zagłębieniu, przez co pompa znajdowałaby się niżej, konserwacja byłaby dużo prostsza, a zawór na tłoczeniu, zawór zwrotny i zawór testowy byłyby po prostu dostępne, bez wyciągania drabin. Dodatkowa korzyść: kiedy pompa i przewód ssawny są niżej zainstalowane, można wybrać znacząco mniejszy zbiornik zewnętrzny. To oszczędność! Ponadto jest to sprytnym rozwiązaniem w sytuacjach, w których zbiorniki ze względu na zezwolenie mogą mieć ograniczoną wysokość.

Czy to kwestia złej woli ze strony instalatora? Niekoniecznie. Powiedzmy tylko, że nie działa to na niekorzyść instalatora, kiedy jego monterzy regularnie mogą zapisywać całkiem sporą liczbę godzin jako przepracowane przy konserwacji instalacji tryskaczowych.

„Rezolutny zleceniodawca nie pozwala swojemu instalatorowi projektować i wykonywać instalacji według jego własnego uznania”

The secrets of water mist as an extinguishig agent

Jeszcze jeden przykład. Przełącznik przepływu w przewodach rozdzielczych należy zwykle testować co pół roku. Instalator, który zakłada instalację, umieszcza zawór testowy prawie z definicji po prostu na końcu przewodu. Czasem jest to więc na wysokości czterech metrów, a w drogim biurze powyżej podwieszanego sufitu. Monterzy muszą wtedy znowu przez dłuższy czas operować drabinami i wężami, co oczywiście zajmuje niepotrzebnie dużo czasu. Instalator powie, że jest to standardowe podejście, ale zleceniodawca naturalnie nie musi się na to godzić. Rezolutny zleceniodawca żąda, aby zawór testowy zamontować kilka metrów niżej i podłączyć go do stałego odpływu. Jeżeli trzeba będzie dokonać testu lub nawet płukania, ktoś musi po prostu obsłużyć zawór i gotowe. Tak prosta może być dobra konserwacja!

To właśnie kwestia, którą chcę podkreślić: rezolutny zleceniodawca nie pozwala się omamić instalatorowi, który projektuje i wykonuje instalację mniej więcej wedle własnego uznania. I w taki sposób, aby instalacja spełniała minimalne wymogi. Taki instalator nie zaproponuje z własnej inicjatywy rozwiązań poprawiających wydajność.

Może to jednak wyglądać inaczej. Gdy zleceniodawcy proszą o zabezpieczenie nowego budynku przeciw pożarom i pojawia się w nim instalacja tryskaczowa, spisujemy Dokument Założeń Ochrony Przeciwpożarowej. Po testach i zatwierdzeniu przez zleceniodawcę i straż pożarną instalator – jeśli o nas chodzi – nie od razu zabiera się do pracy. Doradzamy w ramach drugiego kroku spisanie specyfikacji, która mówi, jak mają zostać wykonane pewne elementy. Specyfikacja wprowadza wymaganą klarowność w procesie rozwoju. Daje również możliwość dodatkowego skupienia się we wszystkich kwestiach – a więc także konserwacji – na wydajności.

To jednak jeszcze nie wszystko. Na pewno nie zaszkodzi mieć oko na sytuację zanim jeszcze instalator rzeczywiście zacznie swoją pracę. W praktyce okazuje się bowiem, że instalatorzy przy niektórych częściach chętnie stosują „tańszy zamiennik”, który również posiada znak zgodności i działa podobno „tak samo dobrze”. Zdarza się tak na przykład przy zaworach kontrolno-alarmowych, które muszą się znaleźć w każdej instalacji, albo przy tak zwanych zaworach sterowanych. Jeżeli zastosuje się tanie zamienniki w miejsce tych dość zasadniczych części, może to negatywnie wpłynąć na konserwację i wygodę użytkowania.

Zleceniodawca, który naprawdę wybiera jakość i wydajność – i dba o korzystny TCO – sam wyznacza drogę. Wybiera dodatkowy krok w postaci spisania specyfikacji i kontrolę wykonania. To inwestycja, która się zwraca”.

Rdzeń Riskonet tworzy międzynarodowy zespół, pracujący we własnych siedzibach na terenie Holandii, Polski i Turcji. Kliknij tutaj, aby zobaczyć szczegółowy opis.

Riskonet nadzoruje całą sieć.

Lokalne biura

MIĘDZYNARODOWY

Ron de Bruijn

Amsterdam
The Netherlands
+31 85 043 79 40
[email protected]

AMSTERDAM

Tom de Nooij

Amsterdam
The Netherlands
+31 85 043 79 40
[email protected]

ISTANBUL

Özlem Emgen

İstanbul
Türkiye
+90 533 21 12 051
[email protected]

KRAKOW

Leszek Golachowski

Kraków
Poland
+48 663 336 844
[email protected]

JOHANNESBURG

Chris Brits

Johannesburg
South Africa
+27 83 456 7424
[email protected]

SYDNEJ

Janet Short

Coal Point (Sydnej)
Australia
+61 (0)49 3868111
[email protected]

Scroll to top